Psychoterapia indywidualna jest formą pomocy psychologicznej i metodą leczenia psychoterapeutycznego dedykowanego dla pojedynczego Pacjenta. W sesji psychoterapii indywidualnej bierze udział 1 osoba. Może to być osoba dorosła, młodociana bądź dziecko. Zdarza się, że z psychoterapii indywidualnej korzystają u różnych terapeutów partnerzy w ramach psychoterapii pary.
Sesja terapii odbywa się zawsze w tym samym składzie: terapeuta – pacjent. Jedynie w specyficznych, określonych warunkach do relacji terapeutycznej terapeuta – pacjent może wkroczyć osoba trzecia. Jest to sytuacja psychoterapii dzieci i młodzieży, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia. Wówczas praktykuje się konkretnie określony i ustalony z pacjentem kontakt z prawnymi opiekunami dziecka bądź osoby młodocianej. W przypadku psychoterapii indywidualnej osoby dorosłej taką specyficzną sytuacją jest sytuacja związana z zagrożeniem życia pacjenta bądź innej osoby oraz znaczącym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta (np. utrata kontaktu z rzeczywistością, konieczność hospitalizacji). W takim przypadku terapeuta jest zobowiązany swoim Kodeksem Etyczno-Zawodowym do poinformowania odpowiednich instytucji i/ lub bliskich pacjenta.
Psychoterapia indywidualna stanowi formę pomocy psychologicznej i/ lub leczenia w różnego typu zaburzeniach, kryzysach oraz problemach natury psychicznej i psychosomatycznej.
Proces psychoterapii jest niezwykle dynamiczny. W relacji terapeutycznej ujawniają się bowiem myśli, emocje i zachowania pacjenta, które odzwierciedlają jego problematykę, a którą zmaga się on w codziennym życiu. To m.in. dzięki temu można podjąć w dialogu terapeutycznym tematy, których przepracowanie realnie wpłynie na funkcjonowanie pacjenta na co dzień.
Psychoterapia indywidualna rozpoczyna się zawsze po serii konsultacji psychologicznych (przekierowanie do podstrony konsultacje psychologiczne), które mają na celu zebranie informacji o pacjencie i jego problemie, wstępną diagnozę pacjenta oraz zaproponowanie dalszego leczenia.
Niezbędnym wskaźnikiem do rozpoczęcia procesu psychoterapii jest motywacja wewnętrzna pacjenta do pracy.
Psychoterapia indywidualna jest intensywną i wymagającą czasowo i psychicznie formą leczenia. Konieczna jest systematyka, dyscyplina, otwartość, odwaga i zaangażowanie własne pacjenta. Bez tego proces psychoterapii nie ma szans powodzenia. Psychoterapia następuje, gdy terapeuta z pacjentem uzgodnią tzw. kontrakt terapeutyczny.
W ramach kontraktu terapeutycznego omawiane i ustalane są najważniejsze ramy psychoterapii, których zdefiniowanie ma uczynić proces psychoterapii bezpiecznym, komfortowym, a przede wszystkim skutecznym i efektywnym dla pacjenta.
Elementami kontraktu są: kwestie organizacyjne (m.in. termin, tj. dzień tygodnia i konkretna stała godzina spotkań, ilość sesji w tygodniu, sposób płatności, informowanie o nieobecnościach), odpowiedzialności terapeuty i pacjenta, cele terapii oraz inne specyficzne warunki leczenia.
Efektywność psychoterapii została wielokrotnie udowodniona w badaniach. Skuteczność pomocy psychologicznej opiera się na jej naukowych podstawach. Udowodniono, m.in., że doświadczenie psychoterapii i relacji terapeutycznej ma wpływ na architekturę naszego mózgu tj. nasze sieci neuronowe (przyrost liczby neuronów, zmiana i/ lub usprawnianie połączeń między nimi) (Baxter i in. 1992; Etkin et al. 2005;Roffman et al. 2005), a w konsekwencji na zmianę naszego funkcjonowania.
Warto dać sobie szansę na zdrowie i zmianę życia na lepsze.