Terapia par i małżeństw jest formą pomocy psychoterapeutycznej dedykowanej osobom pozostającym w związku miłosnym. Na terapię par decydują się partnerzy, którzy borykają się od jakiegoś czasu z różnego rodzaju trudnościami m.in. konfliktami związanymi z ważnymi obszarami wspólnego życia jak wychowanie dzieci, praca, życie seksualne, kryzysowymi wydarzeniami jak np. zdrada bądź doświadczający powtarzającego się dysfunkcyjnego, frustrującego partnerów wzorca relacji i komunikacji w parze.
Terapia par, podobnie jak psychoterapia indywidualna rozpoczyna się serią konsultacji diagnostycznych podczas, których terapeuta/ terapeuci prowadzący prowadzą wywiad związany z aktualnymi problemami pary, historią jej relacji, doświadczeniami z domu rodzinnego, motywacji związanej z przyjściem na terapię oraz celami i oczekiwaniami względem procesu terapeutyczngego. Konsultacje kończą się podsumowaniem rozumienia relacji pary i jej aktualnych trudności z perspektywy terapeuty, zaproponowaniem najbardziej adekwatnej i korzystnej formy dalszej pracy oraz zazwyczaj ustaleniem kontrakt dot. procesu terapii. W ramach kontraktu ustalana jest m.in. częstotliwość i czas trwania sesji, regularny termin sesji, odpowiedzialność po stronie terapeuty/ terapeutów oraz pary jako pacjenta, kwestie związane z odwoływaniem sesji oraz cele na terapię.
Ważne jest zaznaczenie, że w sesji terapii par zawsze biorą udział 2 osoby – partnerzy, którzy są postrzegani przez terapeutę w pewnym sensie jak jeden pacjent, którym de facto jest relacja pomiędzy partnerami. Terapia par może być prowadzona przez jednego lub 2 terapeutów. Spotkania trwają godzinę i odbywają się zazwyczaj z regularnością cotygodniową, co jest niezbędne do prowadzenia efektywnego procesu psychoterapeutycznego.
Doświadczenie terapeutyczne pokazuje, że pary i małżeństwa coraz częściej decydują się na zwrócenie się po pomoc do psychoterapoeuty par. Dzieje się tak, gdyż doskwiera im dłuższe tkwienie w impasie w ich relacji i pragną zmiany w ich związku.
Jako para i/ lub partner żyjący w nieszczęśliwej relacji i odczuwający brak satysfakcji z intymnego obszaru swojego życia zachęcam Pana/ Panią do refleksji co jeszcze musi się zadziać w Państwa relacji, jak bardzo jeszcze musicie się oddalić od siebie lub zranić, by podjąć konstruktywną decyzję o zainwestowaniu swojego czasu i energii w odbudowanie Waszej relacji?
Praktyka terapeutyczna pokazuje, że pary przychodzą często na terapię zbyt późno np. gdy już poważnie myślą o rozwodzie lub, gdy dzieci już dorosły i wyszły z domu pozostawiając bolesną pustkę w relacji rodziców, podczas gdy pierwsze nieprzepracowane kryzysy w związku pojawiły się tuż po ich urodzeniu.
Zapraszamy do kontaktu z Nnszym terapeutą par, żeby nie było za późno….
Anna Przygodzka-Gacek